Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RU 3BV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RU 3BV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RU 3BV1
| Part No | RU 3BV1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 1.1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 1.1A Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | RU 3BV1 DK RU 3BV1-ND RU3BV1 |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 400ns |
Introduce
We can supply RU 3BV1 , send us a request quote to request RU 3BV1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RU 3BV1.The price and lead time for RU 3BV1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RU 3BV1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





