Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT40R0M4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT40R0M4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RT40R0M4
| Part No | RT40R0M4 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | RELEASABLE TIE 8.5"L 40LB BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | 40 lbs (18.14 kg) |
| Packaging: | 1000 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Standard, Releasable Black 2.01" (51.00mm) 0.157" (4.00mm) 40 lbs (18.14 kg) 0.705' (215.00mm, 8.46") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Bundle Diameter: | 2.01" (51.00mm) |
| Length - Approximate: | 8.50" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Releasable |
| Series: | - |
| Width: | 0.157" (4.00mm) |
| Other Names: | 1436-1115 |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Actual: | 0.705' (215.00mm, 8.46") |
| Features: | - |
Introduce
We can supply RT40R0M4 , send us a request quote to request RT40R0M4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT40R0M4.The price and lead time for RT40R0M4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RT40R0M4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






