Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RS3MHM6G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RS3MHM6G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RS3MHM6G
| Part No | RS3MHM6G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 3A DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 3A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply RS3MHM6G , send us a request quote to request RS3MHM6G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RS3MHM6G.The price and lead time for RS3MHM6G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RS3MHM6G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





