Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RS1KFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RS1KFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RS1KFA
| Part No | RS1KFA |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GP 800V 800MA SOD123FA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123W |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123FA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 800mA Surface Mount SOD-123FA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 800mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | RS1KFA-ND RS1KFATR |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply RS1KFA , send us a request quote to request RS1KFA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RS1KFA.The price and lead time for RS1KFA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RS1KFA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





