Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPG1111C-11-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RPG1111C-11-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RPG1111C-11-TR
| Part No | RPG1111C-11-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED GREEN DIFFUSED SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Clear |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.80mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 9.8mcd |
| Wavelength - Dominant: | 567nm |
| Detailed Description: | Green 567nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm |
| Other Names: | 404-1233-2 RPG1111C-11-TR-ND |
| Wavelength - Peak: | 560nm |
Introduce
We can supply RPG1111C-11-TR , send us a request quote to request RPG1111C-11-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RPG1111C-11-TR.The price and lead time for RPG1111C-11-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RPG1111C-11-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





