Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP 1HV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RP 1HV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RP 1HV1
| Part No | RP 1HV1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 2KV 100MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 2000V 100mA Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 7V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2µA @ 2000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 2000V |
| Other Names: | RP 1HV1 DK RP 1HV1-ND RP 1HV1TB RP 1HV1TB-ND RP 1HV1TR RP 1HV1TR-ND RP1HV1TB |
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply RP 1HV1 , send us a request quote to request RP 1HV1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RP 1HV1.The price and lead time for RP 1HV1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RP 1HV1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






