Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL875-561K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RL875-561K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RL875-561K
| Part No | RL875-561K |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 560UH 360MA 1.72 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 560µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 1.72 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Current Rating: | 360mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 560µH Unshielded Wirewound Inductor 360mA 1.72 Ohm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.307" Dia (7.80mm) |
| Series: | RL875 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | RL875561K |
Introduce
We can supply RL875-561K , send us a request quote to request RL875-561K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RL875-561K.The price and lead time for RL875-561K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RL875-561K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RL875-561K
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| RL875-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-100M-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-101K | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 890MA 280 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-101K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 890MA 280 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-102K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1MH 270MA 2.94 OHM TH | RFQ >> | |
| RL875-102K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1MH 270MA 2.94 OHM TH | RFQ >> | |
| RL875-103K | Bourns, Inc. | FIXED IND 10MH 84MA 33 OHM TH | RFQ >> | |
| RL875-120M | Bourns, Inc. | FIXED IND 12UH 2.5A 60 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-121K | Bourns, Inc. | FIXED IND 120UH 810MA 360 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-121K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 120UH 810MA 360 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-122K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2MH 240MA 4.04 OHM | RFQ >> | |
| RL875-150K | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-150K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-151K | Bourns, Inc. | FIXED IND 150UH 720MA 420 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-152K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5MH 220MA 4.7 OHM TH | RFQ >> | |
| RL875-152K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5MH 220MA 4.7 OHM TH | RFQ >> | |
| RL875-180K | Bourns, Inc. | FIXED IND 18UH 1.9A 80 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-180K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 18UH 1.9A 80 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-181K | Bourns, Inc. | FIXED IND 180UH 660MA 570 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-181K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 180UH 660MA 570 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-182K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05 OHM | RFQ >> | |
| RL875-182K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05 OHM | RFQ >> | |
| RL875-220K | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 1.8A 90 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-220K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 1.8A 90 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-221K | Bourns, Inc. | FIXED IND 220UH 570MA 630 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-221K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 220UH 570MA 630 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-222K | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2MH 180MA 6.25 OHM | RFQ >> | |
| RL875-222K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2MH 180MA 6.25 OHM | RFQ >> | |
| RL875-270K | Bourns, Inc. | FIXED IND 27UH 1.7A 110 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-271K | Bourns, Inc. | FIXED IND 270UH 510MA 880 MOHM | RFQ >> | |
| RL875-272K | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72 OHM | RFQ >> | |
| RL875-272K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72 OHM | RFQ >> | |
| RL875-330K | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 1.5A 130 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-330K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 1.5A 130 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-331K | Bourns, Inc. | FIXED IND 330UH 460MA 1.05 OHM | RFQ >> | |
| RL875-331K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 330UH 460MA 1.05 OHM | RFQ >> | |
| RL875-332K | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3MH 150MA 10.6 OHM | RFQ >> | |
| RL875-332K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3MH 150MA 10.6 OHM | RFQ >> | |
| RL875-390K | Bourns, Inc. | FIXED IND 39UH 1.3A 140 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-391K | Bourns, Inc. | FIXED IND 390UH 440MA 1.17 OHM | RFQ >> | |
| RL875-392K | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.9MH 150MA 10.6 OHM | RFQ >> | |
| RL875-470K | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.3A 150 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-470K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.3A 150 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-471K | Bourns, Inc. | FIXED IND 470UH 410MA 1.34 OHM | RFQ >> | |
| RL875-471K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 470UH 410MA 1.34 OHM | RFQ >> | |
| RL875-472K | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7MH 120MA 16.7 OHM | RFQ >> | |
| RL875-472K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7MH 120MA 16.7 OHM | RFQ >> | |
| RL875-560K | Bourns, Inc. | FIXED IND 56UH 1.2A 180 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-560K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 56UH 1.2A 180 MOHM TH | RFQ >> | |
| RL875-561K | Bourns, Inc. | FIXED IND 560UH 360MA 1.72 OHM | RFQ >> |





