Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL187-331J-RC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RL187-331J-RC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RL187-331J-RC
| Part No | RL187-331J-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 330UH 200MA 4 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 330µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.441" (11.20mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 2.3MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 4 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 200mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 330µH Unshielded Wirewound Inductor 200mA 4 Ohm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 796kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | RL187 |
| Q @ Freq: | 80 @ 796kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | M10041 |
Introduce
We can supply RL187-331J-RC , send us a request quote to request RL187-331J-RC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RL187-331J-RC.The price and lead time for RL187-331J-RC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RL187-331J-RC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RL187-331J-RC
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| RL181S-102J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1MH 90MA 3.4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-103J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 10MH 25MA 12.1 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-104J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 100MH 9MA 82 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-122J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2MH 75MA 3.7 OHM TH | RFQ >> |
![]() |
RL181S-123J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 12MH 25MA 12 OHM TH | RFQ >> |
| RL181S-124J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 120MH 8MA 97 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-152J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5MH 70MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-153J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 15MH 22MA 15 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-182J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8MH 65MA 4.5 OHM TH | RFQ >> |
| RL181S-183J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 18MH 21MA 17 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-222J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2MH 60MA 5.2 OHM TH | RFQ >> |
| RL181S-223J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 22MH 20MA 19.5 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-272J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7MH 55MA 5.8 OHM TH | RFQ >> |
| RL181S-332J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3MH 50MA 6.1 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-333J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 33MH 17MA 26 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-393J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 39MH 15MA 45 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-472J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7MH 40MA 7.5 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-473J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 47MH 13MA 52 OHM TH | RFQ >> | |
| RL181S-562J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6MH 40MA 8.4 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-563J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 56MH 12MA 58 OHM TH | RFQ >> |
![]() |
RL181S-682J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8MH 35MA 9.7 OHM TH | RFQ >> |
![]() |
RL181S-683J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 68MH 11MA 67 OHM TH | RFQ >> |
| RL181S-822J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2MH 30MA 10.4 OHM TH | RFQ >> | |
![]() |
RL181S-823J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 82MH 10MA 71 OHM TH | RFQ >> |
| RL187-101J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 200MA 2 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-102J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1MH 150MA 6 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-103J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 10MH 40MA 40 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-122J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2MH 150MA 9 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-151J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 150UH 200MA 2 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-152J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5MH 150MA 9 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-153J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 15MH 40MA 60 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-183J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 18MH 30MA 60 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-221J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 220UH 200MA 3 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-222J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2MH 100MA 13 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-223J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 22MH 30MA 80 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-272J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-273J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 27MH 30MA 80 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-331J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 330UH 200MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-332J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3MH 100MA 13 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-333J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 33MH 30MA 80 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-391J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-392J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.9MH 50MA 13 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-471J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 470UH 200MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-472J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7MH 50MA 18 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-561J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 560UH 200MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-562J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-681J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 680UH 200MA 4 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-682J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8MH 50MA 26 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-821J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH | RFQ >> | |
| RL187-822J-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2MH 50MA 26 OHM TH | RFQ >> |






