Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RK8006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RK8006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RK8006
| Part No | RK8006 |
|---|---|
| Manufacturer | Electroswitch |
| Description | SWITCH ROCKER DPDT 0.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 500,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Rocker Switch DPDT 500mA (AC/DC) 125V Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Switch Function: | On-Off-On |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Series: | RK8000 |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Red |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 500mA (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply RK8006 , send us a request quote to request RK8006 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RK8006.The price and lead time for RK8006 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RK8006.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






