Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RJD3555ST1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RJD3555ST1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RJD3555ST1
| Part No | RJD3555ST1 |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Discharge Rate: | 100mA |
|---|---|
| Standard Charge Current: | 250mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | Coin, 35.0mm 3.7V Lithium Ion Battery Rechargeable (Secondary) 500mAh |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Weight: | 14g |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Voltage - Rated: | 3.7V |
| Termination Style: | SMD (SMT) Tab |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.39" Dia x 0.22" H (35.2mm x 5.7mm) |
| Series: | RJD |
| Battery Cell Size: | Coin, 35.0mm |
| Standard Charge Time: | - |
| Other Names: | 1572-1635 |
| Capacity: | 500mAh |
Introduce
We can supply RJD3555ST1 , send us a request quote to request RJD3555ST1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RJD3555ST1.The price and lead time for RJD3555ST1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RJD3555ST1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





