Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RFN1LAM7STFTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RFN1LAM7STFTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RFN1LAM7STFTR
| Part No | RFN1LAM7STFTR |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | AUTOMOTIVE FAST RECOVERY DIODE ( |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-128 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PMDTM |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 700V 800mA Surface Mount PMDTM |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 800mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 700V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 700V |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 80ns |
Introduce
We can supply RFN1LAM7STFTR , send us a request quote to request RFN1LAM7STFTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RFN1LAM7STFTR.The price and lead time for RFN1LAM7STFTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RFN1LAM7STFTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





