Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RF505TF6S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RF505TF6S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RF505TF6S
| Part No | RF505TF6S |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 5A TO220NFM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220NFM |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 5A Through Hole TO-220NFM |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
Introduce
We can supply RF505TF6S , send us a request quote to request RF505TF6S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RF505TF6S.The price and lead time for RF505TF6S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RF505TF6S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





