Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDS81210XX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RDS81210XX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RDS81210XX
| Part No | RDS81210XX |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 10000A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | - |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 10000A Surface Mount |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 750mV @ 4000A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 300mA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10000A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 25µs |
Introduce
We can supply RDS81210XX , send us a request quote to request RDS81210XX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RDS81210XX.The price and lead time for RDS81210XX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RDS81210XX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





