Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RD 2AV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RD 2AV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RD 2AV
| Part No | RD 2AV |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 1.2A Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.55V @ 1.2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | RD 2AV DK RD 2AV-ND RD2AV |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply RD 2AV , send us a request quote to request RD 2AV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RD 2AV.The price and lead time for RD 2AV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RD 2AV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





