Buy RCH108NP-150M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
RCH108NP-150M
| Part No | RCH108NP-150M |
|---|---|
| Manufacturer | Sumida Corporation |
| Description | FIXED IND 15UH 3.7A 36 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Detailed Description: | 15µH Unshielded Inductor 3.7A 36 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 15µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Series: | RCH-108 |
| Q @ Freq: | - |
| DC Resistance (DCR): | 36 mOhm Max |
| Type: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Current Rating: | 3.7A |