Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC55Y-14KBI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RC55Y-14KBI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RC55Y-14KBI
| Part No | RC55Y-14KBI |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics |
| Description | RES 14K OHM 0.25W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 14 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±15ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RC |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Other Names: | 985-1064-3 RC55Y14KBI |
| Resistance: | 14 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RC55Y-14KBI , send us a request quote to request RC55Y-14KBI pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RC55Y-14KBI.The price and lead time for RC55Y-14KBI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RC55Y-14KBI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





