Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RBK84440XXOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RBK84440XXOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RBK84440XXOO
| Part No | RBK84440XXOO |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | RECTIFIER DISC RBK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | RoHS Compliant |
|---|---|
| Package / Case: | DO-200AE |
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Supplier Device Package: | Hockey Puck |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 4400V 4600A Chassis Mount Hockey Puck |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 150mA @ 4400V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 4400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 4600A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 30µs |
Introduce
We can supply RBK84440XXOO , send us a request quote to request RBK84440XXOO pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RBK84440XXOO.The price and lead time for RBK84440XXOO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RBK84440XXOO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





