Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RB495D RFG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RB495D RFG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RB495D RFG
| Part No | RB495D RFG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 25V 350mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 70µA @ 25V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 350mA |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 25V |
| Other Names: | RB495D RFG-ND RB495DRFG |
Introduce
We can supply RB495D RFG , send us a request quote to request RB495D RFG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RB495D RFG.The price and lead time for RB495D RFG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RB495D RFG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






