Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R6100825XXYZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R6100825XXYZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R6100825XXYZ
| Part No | R6100825XXYZ |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 250A DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AB, DO-9 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 250A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 800A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50mA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 190°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Current - Average Rectified (Io): | 250A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 11µs |
Introduce
We can supply R6100825XXYZ , send us a request quote to request R6100825XXYZ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R6100825XXYZ.The price and lead time for R6100825XXYZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R6100825XXYZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





