Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R5030610RSWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R5030610RSWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R5030610RSWA
| Part No | R5030610RSWA |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 100A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AA, DO-8, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AA (DO-8) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.7V @ 100A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 45mA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 300ns |
Introduce
We can supply R5030610RSWA , send us a request quote to request R5030610RSWA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R5030610RSWA.The price and lead time for R5030610RSWA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R5030610RSWA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





