Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R3J390E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R3J390E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R3J390E
| Part No | R3J390E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 390 OHM 3W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 390 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.469" (11.91mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.438" L x 0.313" W (11.13mm x 7.95mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PC-58 |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | OHR3J390E OHR3J390E-ND |
| Resistance: | 390 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply R3J390E , send us a request quote to request R3J390E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R3J390E.The price and lead time for R3J390E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R3J390E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





