Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R3G630-AB30-63F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R3G630-AB30-63F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R3G630-AB30-63F
| Part No | R3G630-AB30-63F |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | FAN BLOWER CENTRIFUGAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | - |
|---|---|
| Material - Blade: | Aluminum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 200 ~ 240VAC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 240VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 2850W |
| Ingress Protection: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Fan Type: | Motorized Impellers |
| Features: | Electronic Commutation (EC) |
| Air Flow: | 10100 CFM (282.8m³/min) |
| Operating Temperature: | -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C) |
| Current Rating: | 7.8A |
| Noise: | - |
| Termination: | - |
| Bearing Type: | - |
| Weight: | 65 lbs (29.5kg) |
| RPM: | 1230 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Size / Dimension: | Round - 635mm Dia |
| Series: | R3G630 |
| Width: | 376.0mm |
| Approvals: | UL |
Introduce
We can supply R3G630-AB30-63F , send us a request quote to request R3G630-AB30-63F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R3G630-AB30-63F.The price and lead time for R3G630-AB30-63F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R3G630-AB30-63F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





