Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R2S-1212-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R2S-1212-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R2S-1212-R
| Part No | R2S-1212-R |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Line Regulation: | 85% |
| Voltage - Working: | 2W |
| Voltage - Dropout (Typical): | 10.8V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | R2S-1212-R |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | 12V |
| Size / Dimension: | 0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) |
| Series: | ECONOLINE R2S |
| Voltage - Output 4: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Description: | CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT |
| Voltage - Input (Max): | 13.2V |
| Polarization: | 8-SMD Module, 5 Leads |
| Features: | SCP |
| Feature Pins: | 167mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Current - Breakover: | 3kV (3000V) |
| Output Configuration: | 1 |
| Expanded Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 10.8V - 13.2V Input |
Introduce
We can supply R2S-1212-R , send us a request quote to request R2S-1212-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R2S-1212-R.The price and lead time for R2S-1212-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R2S-1212-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





