Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R20407RRWCQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R20407RRWCQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R20407RRWCQE
| Part No | R20407RRWCQE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 4POS 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 9.78mm Dia |
| Circuit per Deck: | DP4T |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Index Stops: | Fixed |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 5A (AC), 500mA (DC) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Detailed Description: | Rotary Switch 4 Position DP4T 5A (AC), 500mA (DC) 125VAC Panel Mount |
| Actuator Type: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Number of Poles per Deck: | 2 |
| Depth Behind Panel: | - |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 12.70mm |
| Series: | R |
| Angle of Throw: | 36° |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Decks: | 1 |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply R20407RRWCQE , send us a request quote to request R20407RRWCQE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R20407RRWCQE.The price and lead time for R20407RRWCQE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R20407RRWCQE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






