Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R131-202-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R131-202-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R131-202-000
| Part No | R131-202-000 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX FIBERGLASS GRAY 12.62"X7.89" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 4.724" (120.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Fiberglass/Polyester Gray Hinged Door, Lid 12.615" L x 7.893" W (320.42mm x 200.48mm) X 4.724" (120.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 4 lbs (1.8kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 1,2,3,3R,4,4X,5,12,13 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 12.615" L x 7.893" W (320.42mm x 200.48mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | R131 |
| Thickness: | - |
| Material: | Fiberglass/Polyester |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Stainless Steel Hinges, Watertight |
| Area (L x W): | 99.6 in² (643 cm²) |
Introduce
We can supply R131-202-000 , send us a request quote to request R131-202-000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R131-202-000.The price and lead time for R131-202-000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R131-202-000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






