Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QRD3310002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QRD3310002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QRD3310002
| Part No | QRD3310002 |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE MODULE 3.3KV 90A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 3300V 90A Chassis Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 4.3V @ 100A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5mA @ 3300V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 90A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 3300V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1.2µs |
Introduce
We can supply QRD3310002 , send us a request quote to request QRD3310002 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QRD3310002.The price and lead time for QRD3310002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QRD3310002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





