Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QBQS560AG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QBQS560AG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QBQS560AG
| Part No | QBQS560AG |
|---|---|
| Manufacturer | QT Brightek |
| Description | DISPLAY SMD 0.56" 4DIG CA YW GRN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
|---|---|
| Package / Case: | 12-SMD, No Lead |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Millicandela Rating: | 10mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Yellow-Green 7-Segment 4 Character Common Anode 2V 20mA 0.669" H x 1.969" W x 0.128" D (17.00mm x 50.00mm x 3.25mm) 12-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.669" H x 1.969" W x 0.128" D (17.00mm x 50.00mm x 3.25mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Color: | Yellow-Green |
| Series: | - |
| Other Names: | 1516-1137-2 |
| Wavelength - Peak: | 570nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply QBQS560AG , send us a request quote to request QBQS560AG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QBQS560AG.The price and lead time for QBQS560AG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QBQS560AG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





