Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PWR6327WR100FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PWR6327WR100FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PWR6327WR100FE
| Part No | PWR6327WR100FE |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 0.1 OHM 1% 3W 6327 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | 6327 J-Lead |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 6327 J-Lead Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.268" (6.80mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PWR6327 |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PWR6327WR100FE , send us a request quote to request PWR6327WR100FE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PWR6327WR100FE.The price and lead time for PWR6327WR100FE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PWR6327WR100FE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






