Buy PTS820J25MSMTRLFS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
PTS820J25MSMTRLFS
| Part No | PTS820J25MSMTRLFS |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 200,000 Cycles |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Termination Style: | J Lead |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Outline: | 3.90mm x 2.90mm |
| Operating Force: | 160gf |
| Actuator Material: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 12VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 2.50mm |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Series: | PTS820 |
| Other Names: | CKN10839DKR |
| Switch Travel: | 0.20mm |