Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTQ-11064 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTQ-11064 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PTQ-11064
| Part No | PTQ-11064 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX PLASTIC GRAY 14.96" X 11.02" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 5.118" (130.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate Gray Hinged Door, Lid 14.961" L x 11.024" W (380.01mm x 280.01mm) X 5.118" (130.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 5VA |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 3.5 lbs (1.6kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP67, NEMA 1,2,4,4X,6, UL-508 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 14.961" L x 11.024" W (380.01mm x 280.01mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | PTQ |
| Thickness: | 0.118" (3.00mm) |
| Other Names: | 377-2243 |
| Material: | Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Latches, PCB Supports, Sealing Gasket |
| Area (L x W): | 165 in² (1065 cm²) |
Introduce
We can supply PTQ-11064 , send us a request quote to request PTQ-11064 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTQ-11064.The price and lead time for PTQ-11064 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PTQ-11064.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





