Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT-305 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PT-305 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT-305
| Part No | PT-305 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | WIRE TIE PUSHBUTTON NAT NYLON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Push Mount, Snap-In |
|---|---|
| Tensile Strength: | - |
| Packaging: | 1000 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Beaded, Releasable Natural 1.25" (31.75mm) 0.417' (127.00mm, 5.00") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Bundle Diameter: | 1.25" (31.75mm) |
| Length - Approximate: | 5.00" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Natural |
| Wire/Cable Tie Type: | Beaded, Releasable |
| Series: | PT |
| Width: | - |
| Other Names: | 21047005 PT-305-ND PT305 RPC4744 |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Actual: | 0.417' (127.00mm, 5.00") |
| Features: | - |
Introduce
We can supply PT-305 , send us a request quote to request PT-305 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PT-305.The price and lead time for PT-305 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PT-305.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






