Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSP500KB-100R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSP500KB-100R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PSP500KB-100R
| Part No | PSP500KB-100R |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RES 100 OHM 10% 5W AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±10% 5W Through Hole Resistor Axial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PSP |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | YAG5629 |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Features: | Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PSP500KB-100R , send us a request quote to request PSP500KB-100R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSP500KB-100R.The price and lead time for PSP500KB-100R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PSP500KB-100R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for PSP500KB-100R
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| PSP500JB-100R | Yageo | RES 100 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-11R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-130R | Yageo | RES 130 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-15R | Yageo | RES 15 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-160R | Yageo | RES 160 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-16R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-18K | Yageo | RES 18K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-18R | Yageo | RES 18 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-1K2 | Yageo | RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-1K5 | Yageo | RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-1K8 | Yageo | RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-1R1 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-1R3 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-200R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-220R | Yageo | RES 220 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-24R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-270R | Yageo | RES 270 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-2K2 | Yageo | RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-330R | Yageo | RES 330 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-33R | Yageo | RES 33 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-360R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-36R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-390R | Yageo | RES 390 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-39R | Yageo | RES 39 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-3K3 | Yageo | RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-3K9 | Yageo | RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-3R3 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-3R6 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-430R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-47R | Yageo | RES 47 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-4K7 | Yageo | RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-4R3 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-4R7 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-510R | Yageo | RES 510 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-51R | Yageo | RES 51 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-560R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-6R8 | Yageo | RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JB-75R | Yageo | RES 75 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-820R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-82R | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
PSP500JB-8R2 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JB-910R | Yageo | RES 910 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
PSP500JB-9R1 | Yageo | RES WW 5W 5% AXIAL | RFQ >> |
| PSP500JR-12K | Yageo | RES 12K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JR-1R | Yageo | RES 1 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JR-4K7 | Yageo | RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500JR-4R7 | Yageo | RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500KB-100R | Yageo | RES 100 OHM 10% 5W AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500KB-4K7 | Yageo | RES 4.7K OHM 5W 10% AXIAL | RFQ >> | |
| PSP500KR-0R1 | Yageo | RES 0.1 OHM 5W 10% AXIAL | RFQ >> |






