Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRSM2JTR220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRSM2JTR220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PRSM2JTR220
| Part No | PRSM2JTR220 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 0.22 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 220 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RSMF |
| Power (Watts): | 2W |
| Resistance: | 220 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PRSM2JTR220 , send us a request quote to request PRSM2JTR220 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRSM2JTR220.The price and lead time for PRSM2JTR220 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PRSM2JTR220.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






