Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PR20C06VBNN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PR20C06VBNN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PR20C06VBNN
| Part No | PR20C06VBNN |
|---|---|
| Manufacturer | METZ CONNECT |
| Description | PIN HEADER, SINGLE ROW, 2.00 MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | - |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | 0.343" (8.70mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | - |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Material Flammability Rating: | - |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Length - Mating: | 0.154" (3.91mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Copper Zinc |
| Current Rating: | 1A |
| Number of Rows: | 1 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Type: | Male Pin |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm) |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Style: | Board to Board |
| Series: | - |
| Other Names: | 1849-1001 1849-1001-2 1849-1001-2-ND |
| Number of Positions: | 6 |
| Insulation Height: | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Color: | Black |
Introduce
We can supply PR20C06VBNN , send us a request quote to request PR20C06VBNN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PR20C06VBNN.The price and lead time for PR20C06VBNN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PR20C06VBNN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





