Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PKD70B1/4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PKD70B1/4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PKD70B1/4
| Part No | PKD70B1/4 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" PLAST |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Shaft Size: | 0.250" (6.35mm) |
|---|---|
| Height: | 0.610" (15.50mm) |
| Diameter: | 0.750" (19.05mm), 1.020" (25.90mm) Skirt |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Indicator: | Arrow on Skirt |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Cylindrical with Skirt |
| Color: | Black, Natural |
| Series: | PKD |
| Type: | Knurled, Straight |
| Other Names: | 3-1437624-1 450-1731 PKD70B1/4-ND PKD70B14 |
| Material: | Plastic with Aluminum Skirt |
| Features: | 6-32 Set Screw |
Introduce
We can supply PKD70B1/4 , send us a request quote to request PKD70B1/4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PKD70B1/4.The price and lead time for PKD70B1/4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PKD70B1/4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






