Buy PH300S48-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PH300S48-24
Part No PH300S48-24
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description DC DC CONVERTER 24V 12.5A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Applications:ITE (Commercial)
Package / Case:Module
Voltage - Input (Min):36V
Mounting Type:Through Hole
Supplier Device Package:-
Current - Output (Max):12.5A
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 36V - 76V Input
Efficiency:-
Email:info@shengyuic.com
Voltage - Output 2:-
Size / Dimension:3.39" L x 1.61" W x 0.50" H (86.1mm x 40.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1:24V
Series:PH-S
Voltage - Output 4:-
Power (Watts):300W
Voltage - Output 3:-
Type:Isolated Module
Other Names:PH300S4824 PH300S4824-ND
Voltage - Input (Max):76V
Number of Outputs:1
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C