Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PG1101W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PG1101W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PG1101W-TR
| Part No | PG1101W-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED GREEN CLEAR 3216 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 3216 Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.90mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 144°, 137° |
| Package / Case: | 1206 (3016 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 4.8mcd |
| Wavelength - Dominant: | 567nm |
| Detailed Description: | Green 567nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3016 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 1.50mm W |
| Color: | Green |
| Series: | 1101W |
| Lens Style/Size: | Square with Flat Top, 1.50mm |
| Other Names: | 404-1046-6 |
| Wavelength - Peak: | 560nm |
Introduce
We can supply PG1101W-TR , send us a request quote to request PG1101W-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PG1101W-TR.The price and lead time for PG1101W-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PG1101W-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






