Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFST.120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFST.120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFST.120
| Part No | PFST.120 |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter |
| Description | PTC RESET FUSE 15V 1.2A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Strap |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.2A Ih User Defined Strap |
| Time to Trip: | 5s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.7A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.2A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.827" L x 0.199" W (21.00mm x 5.05mm) |
| Series: | PFST |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 220 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 15V |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 85 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply PFST.120 , send us a request quote to request PFST.120 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFST.120.The price and lead time for PFST.120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFST.120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





