Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFNF.110.2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFNF.110.2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFNF.110.2
| Part No | PFNF.110.2 |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 1.1A 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.1A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Time to Trip: | 300ms |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series: | PFNF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 200 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 486-3551-6 |
| Voltage - Max: | 6V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 60 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply PFNF.110.2 , send us a request quote to request PFNF.110.2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFNF.110.2.The price and lead time for PFNF.110.2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFNF.110.2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





