Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD86-3-1180-TMCL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD86-3-1180-TMCL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PD86-3-1180-TMCL
| Part No | PD86-3-1180-TMCL |
|---|---|
| Manufacturer | TRINAMIC Motion Control GmbH |
| Description | STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Steps per Revolution: | 200 |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| NEMA Frame Size: | 34 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Mounting Hole Spacing: | 2.740" (69.60mm) |
| Rotor Inertia: | - |
| Accuracy: | - |
| Features: | Integrated Controller, Flatted Shaft |
| Operating Temperature: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.500" (12.70mm) |
| Current Rating: | 5.5A |
| Length - Shaft and Bearing: | 1.310" (33.27mm) |
| Detailed Description: | Bipolar Stepper Motor Frame Size 34 200 Step 5.5A 48VDC |
| Weight: | 6.2 lbs (2.8kg) |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 991.28 / 7000 |
| Size / Dimension: | Square - 3.382" x 3.382" (85.90mm x 85.90mm) |
| Series: | PANdrive™ |
| Type: | Hybrid |
| Other Names: | 1460-1122 30-0164 30-0289 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Coil Type: | Bipolar |
| Approvals: | - |
Introduce
We can supply PD86-3-1180-TMCL , send us a request quote to request PD86-3-1180-TMCL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD86-3-1180-TMCL.The price and lead time for PD86-3-1180-TMCL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PD86-3-1180-TMCL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






