Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCX755CVZFU400LE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PCX755CVZFU400LE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PCX755CVZFU400LE
| Part No | PCX755CVZFU400LE |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MPU POWERPC 400MHZ 360BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 360-BBGA Exposed Pad |
| Co-Processors/DSP: | - |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 360-PBGA (25x25) |
| Speed: | 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | PowerPC Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 400MHz 360-PBGA (25x25) |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Graphics Acceleration: | No |
| Voltage - I/O: | 2.5V, 3.3V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| SATA: | - |
| USB: | - |
| Core Processor: | PowerPC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Ethernet: | - |
| Base Part Number: | PCX755 |
| Security Features: | - |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C (TJ) |
| Additional Interfaces: | - |
Introduce
We can supply PCX755CVZFU400LE , send us a request quote to request PCX755CVZFU400LE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCX755CVZFU400LE.The price and lead time for PCX755CVZFU400LE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PCX755CVZFU400LE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





