Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PB242D1100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PB242D1100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PB242D1100
| Part No | PB242D1100 |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON DPST 20A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPST Standard Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Square, Button, Dual |
| Switch Function: | Off-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 30.00mm x 22.00mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | PB2, LAMB |
| Type: | Standard |
| Ingress Protection: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 20A (AC) |
| Circuit: | DPST |
Introduce
We can supply PB242D1100 , send us a request quote to request PB242D1100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PB242D1100.The price and lead time for PB242D1100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PB242D1100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





