Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P6002CBRP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy P6002CBRP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P6002CBRP
| Part No | P6002CBRP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC 2CH BI 275/550V 250A DO214 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB (3 Leads), Compak |
|---|---|
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Off State: | 275V, 550V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - On State: | 4V |
| Series: | SIDACtor® |
| Capacitance: | 20pF, 35pF |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 80A |
| Voltage - Breakover: | 350V, 700V |
| Current - Peak Pulse (8/20µs): | 250A |
| Current - Hold (Ih): | 120mA |
Introduce
We can supply P6002CBRP , send us a request quote to request P6002CBRP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P6002CBRP.The price and lead time for P6002CBRP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part P6002CBRP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







