Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P31E42DHO103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy P31E42DHO103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P31E42DHO103
| Part No | P31E42DHO103 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY CONTACTOR 3PST 40A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 40A |
| Coil Power: | 8 W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Contact Form: | 3PST-NO (DM) (3 Form X) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Coil Resistance: | 84 Ohms |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 18 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | P31 |
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Other Names: | 5-1393132-0 |
| Switching Voltage: | 600VAC - Max |
| Features: | Insulation - Class B |
| Coil Current: | 286mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 65°C |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Introduce
We can supply P31E42DHO103 , send us a request quote to request P31E42DHO103 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P31E42DHO103.The price and lead time for P31E42DHO103 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part P31E42DHO103.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





