Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P272HL472M300C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy P272HL472M300C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P272HL472M300C
| Part No | P272HL472M300C |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 4700PF 20% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | EMI, RFI Suppression |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dielectric Material: | Paper, Metallized |
| Detailed Description: | 4700pF Film Capacitor 250V Paper, Metallized Radial |
| Termination: | PC Pins |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Ratings: | Y2 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.402" (10.20mm) |
| Size / Dimension: | 0.531" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm) |
| Series: | PME271Y A–E |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Capacitance: | 4700pF |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply P272HL472M300C , send us a request quote to request P272HL472M300C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P272HL472M300C.The price and lead time for P272HL472M300C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part P272HL472M300C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






