Buy P16EET11BWHT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P16EET11BWHT
Part No P16EET11BWHT
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Data sheet
Illumination Type, Color:Incandescent, White
Mechanical Life:100,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Switch Function:On-On
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Electrical Life:50,000 Cycles
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Email:info@shengyuic.com
Ingress Protection:-
Color - Actuator/Cap:White
Illumination Voltage (Nominal):14 VAC/DC
Features:-
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C
Current Rating:8A (AC), 6A (DC)
Circuit:SPDT
Mounting Type:Panel Mount, Front
Packaging:Bulk
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Actuator Type:Rectangular, Button
Series:P16
Voltage Rating - DC:24V
Type:Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC:125V