Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P1167.103NL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy P1167.103NL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P1167.103NL
| Part No | P1167.103NL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | FIXED IND 10UH 2A 50 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±20% |
|---|---|
| RoHS Status: | Tray |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.177" (4.50mm) |
| Hardware Type: | 10µH |
| Frequency - Self Resonant: | 50 mOhm Max |
| Frequency - Test: | 26MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 2.1A |
| Usage: | Shielded |
| Description: | FIXED IND 10UH 2A 50 MOHM SMD |
| Delay Time: | 100kHz |
| Polarization: | Nonstandard |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Current Rating: | 2A |
| Current - Saturation: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Part Number: | P1167.103NL |
| Ratings: | - |
| Diameter - Shoulder: | - |
| Size / Dimension: | 0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm) |
| Series: | P1167NL |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 553-2860 |
| Expanded Description: | 10µH Shielded Wirewound Inductor 2A 50 mOhm Max Nonstandard |
Introduce
We can supply P1167.103NL , send us a request quote to request P1167.103NL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P1167.103NL.The price and lead time for P1167.103NL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part P1167.103NL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





