Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OF241J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OF241J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OF241J
| Part No | OF241J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Strip |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 240 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Carbon Composition |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.150" Dia x 0.406" L (3.80mm x 10.30mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Little Demon® OF |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Resistance: | 240 Ohms |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Carbon Composition |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply OF241J , send us a request quote to request OF241J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OF241J.The price and lead time for OF241J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OF241J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






