Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD271J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OD271J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OD271J
| Part No | OD271J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Strip |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 270 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Carbon Composition |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.098" Dia x 0.276" L (2.50mm x 7.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Little Demon® OD |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Resistance: | 270 Ohms |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Carbon Composition |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply OD271J , send us a request quote to request OD271J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OD271J.The price and lead time for OD271J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OD271J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






