Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OAB250-22-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OAB250-22-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OAB250-22-1
| Part No | OAB250-22-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Orion Fans |
| Description | FAN IMP MTRZD 251X98 230V W/CAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 2.900 in H2O (722.4 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Thermoplastic |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 200 ~ 240VAC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Voltage - Rated: | 230VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 240W |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Fan Type: | Motorized Impellers |
| Features: | - |
| Air Flow: | 850.0 CFM (23.80m³/min) |
| Operating Temperature: | -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C) |
| Current Rating: | 1A |
| Noise: | 76.0 dB(A) |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | - |
| RPM: | 2700 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Size / Dimension: | Round - 251.5mm Dia |
| Series: | OAB250 |
| Width: | 98.10mm |
| Other Names: | 1053-1694 OAB250-22-1X |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply OAB250-22-1 , send us a request quote to request OAB250-22-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OAB250-22-1.The price and lead time for OAB250-22-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OAB250-22-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





